PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Heavy Storm Ban = 5 Set Go?

bockun
01-01-2011, 20:56
Heavy Storm ile ilgili konuşulanlardan sonra bu makaleyi yazmamak olmazdı.

Heavy Storm’un banlanmasıyla, çoğu oyuncu daha önce setlediğinden daha çok S/T setlemeye başladı. Eskiden Heavy Storm arkadaki tüm kartları yok ediyordu. Bugün ise banlı. (fmz banladı sanırım, lol.)

Ama oyuncular sahadaki S/T leri yok edecek çok fazla kart olduğunu unutuyorlar. Eğer bu kartları oynarsanız Heavy Storm’un yokluğunu fırsat bilerek 4-5 kart setleyen rakiplerinize karşı büyük bi’ avantaj elde ediyorsunuz. Heavy Storm’un gitmesi, 4-5 kart kapatıp kazanacağınız anlamına gelmiyor.

http://www.konami.com/yugioh/articles/wp-content/uploads/2010/10/MassiveDestroyer_1006.jpg

Burada rahatlıkla S/T lerin yarısını yok edebilecek kartların sadece 5 tanesi bulunuyor.

Quickdraw ve Monster Surge kullanıcıları Junk Synchron ve Quickdraw Synchron’u Junk Destroyer çağırmak için kullanabilirler. Junk Destroyer ise efeği gereği çok rahat sahadan 2-3 kart kaldırabiliyor.

XX-Saber Hyunlei ise 3 e kadar S/T yok edebiliyor. Üstelik X-Saber desteleri için çağırması zor değil.

Delta Crow – Anti Reverse tüm set S/T leri yok ediyor.

Reckoned Power aynı Delta Crow gibi. Sadece elinizde bi’ Iron Core of Koa’ki Meiru olması yeterli.

A Wingbeat of Giant Dragon sahadaki tüm S/T leri yok ediyor. Yapacağınız tek şey Seviye 5 veya üstü Dragon tipi canavarı sahibinin eline döndürmek. Red-Eyes Darkness Metal Dragon ile bunu yapmak kolay.

Bu şekilde tek hamlede arka tarafı temizleyen kartların oynandığı yarım düzine kadar deste var. Ve az önce yazdığım, tüm kartların listesi değil: Gigantes ve Sacred Phoenix of Nephthys gibi kartların da benzer efektleri var. Bi’ de nereden çıkacağını kestiremediğimiz, çoğu desteye girebilecek türden S/T temizleyebilecek kartlar var. Şöyle bakalım:

http://www.konami.com/yugioh/articles/wp-content/uploads/2010/10/Catastrophe_Dragon-1006.jpg

Malevolent Catasthrophe ve Black Rose Dragon hemen hemen tüm destelerde oynanması zor olmayan kartlar. Malevolent fiilen Heavy Storm gibi çalışıyor. Sadece rakibin saldırması, kartın çalışması için gerekli koşul bu. Black Rose Dragon ise her destede rahatça çağırabileceğimiz bi’ kart. Limited iken Unlimited olması ise ayrı bi’ olumlu yanı.

http://www.konami.com/yugioh/articles/wp-content/uploads/2010/10/StunCold_Royal-1006.jpg

Bazen rakibimiz sahamızdaki S/T leri temizleme amaçlı kartlar oynayınca setlerimizden bazıları boşa gitmesin diye açarız: Mystical Space Typhoon, Book of Moon, Reckless Greed bi’ kaç örnek. Ama tecrübeli bi’ oyuncu bu kartları chainlememize fırsat vermez, yukarıdaki kartları kullanarak kartları chainlememizi önlemeye çalışır. Trap Stun ve Royal Decree chainlenecek traplardan korur. Cold Wave ise hem Spell hem de Trap kartlarının kullanılmasını engeller. Zamanlama da önemlidir bu konuda. Bu kartları kapattığınız turun End Phaseinde rakibin açacağı Reckoned Power, Delta Crow – Anti Reverse gibi kartlar, bize kartlarımızı açma şansı vermeden setlediğimiz kartları yok edebilirler.

http://www.konami.com/yugioh/articles/wp-content/uploads/2010/10/Threatening_Goat_Road-1006.jpg

Peki kendimizi Hyunlei veya Delta Crow gibi kartlardan nasıl koruyacağız? Dikkatli ve düşünerek oynayarak. Mesela rakibimiz açık bi’ X-Saber ve Hyunlei’yi çağırabilecek seviyede bi’ Tuner canavara sahipse, sonraki tur Hyunlei inme ihtimaline karşı çok fazla S/T kapatmamalıyız. Yine rakibinizin bi’ kapalı kartı ve sahasında bi’ Blackwing canavarı varsa bu kart Delta Crow olabilir, dikkatli olmak zorundayız bu durumda. Risklerin farkında olduğunuz sürece, doğru oynarsınız.

Threatening Roar ve Scapegoat da sizi koruyabilecek defansif kartlar. Cold Wave ve Trap Stun gibi kartlara chainlenebiliyorlar. Eğer rakibinizin sizin chaininizi durduracak bi’ planı yoksa Starlight Road da chainleyebilirsiniz. Starlight Road hem rakibin kartını engeller, hem de Stardust Dragon inmenizi sağlar. Gerçekten çok iyi. Dark Hole, Torrential Tribute, Mirror Force gibi kartları da engelleyebiliyor.

Heavy Storm’un banlanmasıyla kesinlikle duellolar değişti. Ama yine de kapattığınız kartlarda aşırıya kaçmamaya dikkat edin. S/T yok eden kartların hangi destelerde olduğunu hatırlayın. Unutmayın ki bu kartlardan bazıları başka destelerde de bulunabilir. Biraz dikkat ederek birçok duelloyu kazanabilirsiniz.

bockun

omer yasir
01-01-2011, 21:03
Güzel olmus. Deminki konudan dolayi ben bir tane yazmaya baslamistim, yarisi falan bitti bir baktim sen bu konuyu acmissin :D.

Cidden bence simdi heavynin yoklugunda S/T yok eden kartlarin degeri arttigi icin neredeyse spell ve traplerin daha kolay yok edildigi bir metadayiz. Ayrica dueller cok daha stratejik oluyor, yani bir Delta Crowu, MSTyi dogru zamanlamak var, birde heavy basmak var.

Tracter
01-01-2011, 21:10
bu konami den çeviri değil mi

bu arada ellerine sağlık :D

t-berk
01-01-2011, 21:12
Zaten sorun burada HSnin banlanmasıyla oyunda mass destruction etkisi yaratan desteler daha on planda.BWnin icarusu ve delta crowu,LSnin lylası,celestiası JDsi,Saberın normalde cat banlandıktan sonra gerilemesi dusunulurken hyunlei ile hala tier 1 kalması.BRDnin unlimitedı nedeni ile QDDW,Debris hime ve Jumk Debrisin oyunları kolay alması.Bu ban sayesinde Gemini cityl gbi anti metaların meta olmasını sağlaması hepsi HSnin banı ile bir anda ortaya cıktı
Yani kısacası HSnin banı metayı tamamen değiştirip tamamen yepyeni bir oyun yarattı ve acıkcası ben bu oyunu sevmedim.HS evet brokendı ama rakibin bu hataya dusmeyecek sekilde oynamasını gerektiren bir karttı.Simdi ise onun banlanması ile artık arkayı gecebilmek için baska seylere muhtac bıraktı.Heavy storm alternatifi olan desteler su anda onde bu nedenle ustune birde Solemn warning gibi kartlar iyice gecilmesini zorlastı.Bu ban oyunu yavaslattı bu nedenlede POD gibi kartların onemi inanılmaz artık her destede staple en az 2 pod oynandığını bile goruyoruz.
Kısacası ben bu HS banını kessinlikle sevmedim onun yerine coldwave banlansa eski oynanış şekline devam etmek daha iyi olurdu.Su anda oynadığımız oyun en zevkli oyun kabul ediyorum ama yinede eskisi gibi değil.Herturlu yapılan misplayi fazla zorlanmadan toparlayabiliyorsun buda oynanısı biraz daha kolaylastırıyor

Karujin
02-01-2011, 00:55
Çok güzel olmuş. Heavy Storm geri gelsin diyen stratejik oynamayı başaramayan arkadaşlarıma selam olsun bu makale.

Rorschach
02-01-2011, 01:37
Blog yazarlığı veriyorum bockun, bloga ekle bunu.

Mr.Kennedy
06-01-2011, 21:57
Heavy Storm banlandı diye 5 kart setlemenin bi mantığı yok, halen HS kadar olmasada etkili kart patlatıcılar mevcut ve halen stratejik düşünüp spell-trap setlemek gerekiyor. MST oynanmalı oynanmamalı o farklı bir konu ama oynayanlara karşı rastgele MST'ye en stratejik kartın gitmesi sinir bir durum.

Rorschach
06-01-2011, 22:57
5 kart arasına bi oyuncunun mst atıyor olması da benim sinirimi bozdu

3f3
06-01-2011, 23:28
Bi de vuruyolar ya düzgün bişey.

Warriors
07-01-2011, 22:53
Bence bu aralar oyun dahada güzelleşti yaw daha stratejik oynanması daha düşünerek oynanması gerekiyor ama geçmişe bakarsak yine düşünmemiz gerekiyodu neyse eline sağlık güzel olmuş

sinkro_master
12-01-2011, 23:14
+mobius xD

Sleggolosmeglossisylogys
25-01-2011, 15:08
5 Set go olayında bir problem yok bence.Sonuçta spell trap i de patlatılsın diye koymamışlar oyuna onlarda kullanılmalı canavarlar gibi oyun mantığına göre,ki rakibin 5 set yaptıysa avantaj sendedir hız kazanabilirsin birkaç tur.

sinkro_master
26-01-2011, 22:44
ne alaka

o 5 set in içinde bth mirror dedeler kesin oluyor. onlar varken nasıl hız kazanıcaksın

Rorschach
26-01-2011, 22:49
Canavar setleyerek